2020-09-24

5 symptomów, że możesz być uzależnionym od telefonu komórkowego

Ile czasu dziennie spędzacie na przeglądaniu internetu na Waszym smartfonie? Mój telefon niedawno przysłał mi informacje: „Twój dzienny średni czas przed ekranem telefonu to: 4 godziny, 27 minut”. Nieźle co? Nawet nie proponowałam kolegom i koleżankom z pracy, by sprawdzić kto z nas jest rekordzistą, bo jestem pewna, że nikt tego nie przebije..

Sytuacja wygląda tak, że faktycznie moja praca polega na tym, że działam w social mediach i często łapie za telefon by coś sprawdzić, wrzucić, etc. No ale umówmy się, tym nie nabiłam sobie ponad 4 godzin gapienia się w ekran telefonu! Na moje usprawiedliwienie powiem, że słucham podcastów np. Kamila Paciorka, którego pozdrawiam i dziękuje za ten wspaniały wynik 🙂

Dość o mnie, teraz konkret: z badań przeprowadzonych przez firmę comScore, zajmującą się analizą mediów, wynika, że ​​przeciętny dorosły Amerykanin spędzał około 2 godzin i 51 minut na smartfonie każdego dnia w 2017 roku. (ha, ha, przegrywają ze mną 🙂 ). Jakby to zsumować to w ciągu całego życia możemy spędzić ponad 5 lat patrząc w ekran naszego telefonu!

Faktycznie puszczanie podcastów z YouTube’a nabiło mi sporą część tego wyniku, ale od dłuższego czasu zaczęłam świadomie myśleć, o tym po co właściwie sięgam znów po telefon. Mówią, że powrót do zdrowia zaczyna się od rozpoznania problemu, więc oto rozpoczął się proces leczenia.

1. Jest test na sprawdzenie czy jesteś uzależniony

Jak wiadomo quizy na Facebooku, to prawie ludzka kocimiętka. Czasem są totalnie durne, ale śmieszne, nie oceniam – każdy ma prawo robić co mu się podoba. Natomiast przykład, na który chciałam zwrócić Waszą uwagę, to: test kompulsji smartfonów, opracowany przez dr Davida Greenfielda z Center for Internet and Technology Addiction na University of Connecticut School of Medicine. Według Greenfielda, odpowiedź „tak” na więcej niż 5 z 15 pytań wskazuje, że dana osoba prawdopodobnie ma problematyczne relacje ze swoim urządzeniem mobilnym. 

2. „Phubbing” – a co to?

„Phone” – telefon oraz „snubbing”- lekceważenie = Phubbing. Czyli zwyczaj, kiedy np. w czasie jazdy metrem, jedzenia kolacji z przyjaciółmi, czy po prostu w czasie „rozmowy” z przyjaciółką ciągle wyciągamy telefon i patrzymy w niego, bo może coś Cię ominęło. Mało kulturalne i niegrzeczne? No cóż… trzeba przyznać, że tak. Tak jest. 

3. Aplikacje społecznościowe są zaprojektowane tak, aby Cię wciągnąć.

Czy bezmyślnie sięgasz po telefon aby odświeżyć swoje kanały w mediach społecznościowych, nawet jeśli sprawdziłeś je kilka minut temu? Nie zadręczaj się brakiem siły woli. Prawda jest taka, że ​​prawie każda aplikacja na Twoim telefonie została tak zaprojektowana, aby manipulować Twoim mózgiem. Przykład: „Instagram”, często nie pokazuje użytkownikowi wszystkich polubień, dzięki czemu budzi to w Tobie chęć zaglądania i sprawdzania jak tam idzie Twojej nowej fotce zbieranie like’ów.

4. Telefony wpływają na naszą pamięć.

Czy czujesz, że nie możesz się już skoncentrować, a Twoja pamięć znacznie znacznie się pogorszyła? Według naukowców to wynik czytania cyfrowych mediów które są zagracone linkami, reklamami, ruchem (konieczność przeciągania stron w dół). To wszystko powoduje, że nasz umysł zwyczajnie rozprasza się na te wszystkie inne bodźce, zamiast zająć się tylko czytaniem tekstu.

5. Aplikacje sprzedają najcenniejszą rzecz, jaką mamy.

Dlaczego aplikacje społecznościowe są bezpłatne?” A no dlatego, że tak naprawdę chodzi w nich, aby ściągnąć nas klientów i pokazywać nam produkty i reklamy. Zatem najcenniejszą rzeczą w całym tym biznesie dla twórców tego typu aplikacji jest to, by skupić naszą uwagę na sprzedawanym produkcie. Widziałeś dziś reklamę Pat&Rub? Bo ja tak, chociaż już kilkukrotnie ją wyłączyłam, aby nie była mi pokazywana.

No i jak? Jakie wnioski? Okej, to teraz przejdź do ustawień i wyłącz w telefonie wszystkie powiadomienia. Tak, wszystkie!
Na koniec zostawię Was z jeszcze jedną informacją;
Steve Jobs nie pozwolił swoim dzieciom używać iPada, a Bill Gates nie pozwolił swoim dzieciom mieć telefonów, dopóki nie skończyły 14 lat.

I pamiętaj: jutro jest zupełnie nowy dzień i spędzajmy go jak najbardziej produktywnie – w prawdziwej rozmowie z osobami, które mamy obok siebie.